.

.

AMT 1:25 Скала 1968 Shelby Mustang GT-500 Модел Комплет

AMT 1:25 Скала 1968 Shelby Mustang GT-500 Модел Комплет

DEN 2155.20
Залиха

Модел Комплет.Може да Бара Бои и Лепила да се Соберат.Точни Скала Модел.Детални Инструкции Дадени.Decals/Трансфери Вклучени.На Frist Shelby беше развиена во 1965 година, кога Caroll Shelby почна конвертирање на Ford Mustang Fastbacks во многу брзо, две седишта спортски автомобили.Shelby зеде стандард Mustang и промена на шасија моторот, додаде худ топки, посебно трим и Shelby е роден!Во меѓувреме, Ford motor company е загрижен за да додадете некои мускулите и искра на своите mustang линија, како и производство на врвот салон конкурент на game masters популарни Corvette.Ford го избра Shelby да ја предводат проектот.За Било Ford влез, дури и почна да се натпреварува во овој пазар неопходно беше да се добие посебна Mustangs сертифициран како искрен спортски автомобил со Спортски Автомобил Клуб на Америка.Тоа мораше да биде на две-седишта и да бидат конкурентни во главите нагоре road трки со Corvette.Shelby и неговиот имаше собрал тим за развој на отиде во overdrive на оваа една и резултат на автомобили се исклучително успешна, победа SCM Националните Првенства во 1965, 1966 и 1967. Сите 68 Shelby Mustangs имаше fiberglass аспиратор со функционална худ топки и топол воздух отвори на fiberglass носот и од страна на топки.Тие, исто така, вклучени fiberglass задниот панел со вграден спојлер, посебно последователни taillights и вграден-во тек правосуден во внатрешноста.Ентериерот диск имаа целосна мерачи и посебен shift менувачот.На капакот надолу на задното седиште беше незадолжително.На Shelby Mustangs биле произведени за пет години од 1965 до 1970 година. Супериорни перформанси, агресивен стил и докажано досие сите комбинираат за да се направи Shelby mustang легенда во своето време и ценет колектори објект денес.На Shelby Mustang - олицетворение на мускулите автомобил!.

R

Избор на клиент